Uprawa sałaty w doniczce
Sałata w doniczce i innych pojemnikach nietrudno wyhodować samodzielnie, nawet gdy nie mamy doświadczenia ogrodniczego. Do uprawy sałaty w domowych warunkach nie potrzeba specjalnych sprzętów. Wystarczy kupić odpowiednie donice lub pojemniki i zaopatrzyć się w podstawowy zestaw ogrodniczy, za pomocą którego przygotujemy ziemię do wysiewu nasion lub pod rozsadę. Niezbędna jest również ziemia, ale odpowiednią mieszankę bez problemu kupimy w każdym sklepie ogrodniczym. Warto sięgnąć po specjalną ziemię do wysiewu, która jest wyprodukowana jest na bazie drobnej frakcji torfu, zawiera nawilżacz i glinkę oraz jest wzbogacona niewielką ilością nawozu z mikroelementami. Możemy też ziemię uniwersalną mieszać pół na pół z piaskiem. Chcąc uprawiać sałatę w doniczce lub pojemniku, warto wiedzieć, że jest to również idealne warzywo do uprawy hydroponicznej, czyli bez użycia tradycyjnej gleby. Podstawą dla wzrostu dla rośliny jest woda, do której dostarczane są składniki odżywcze. Potrzebne do tego typu uprawy są specjalne nasiona sałat do uprawy hydroponicznej.
Uprawa sałaty w doniczce – zalety
Sałata idealnie nadaje się do uprawy w doniczkach i pojemnikach z wielu powodów. Odmiany liściowe, które nie tworzą zwartych główek, nie wymagają dużo miejsca, dlatego można ją uprawiać na balkonie lub tarasie już od wiosny do późnej jesieni. Zimą wystarczy przenieść pojemniki do wnętrza, ustawić np. na parapetach okiennych w domu. Zaletą sałaty jest również szybki wzrost, co sprawia, że warzywo, nawet hodowane w pojemniku optymalnie wykorzystuje składniki odżywcze i światło. Co więcej, sałatę można zbierać po jednym liściu, zawsze zaczynając od tych zewnętrznych, co umożliwia ciągłą dostępność świeżej sałaty do spożycia. Ponadto sałata ma bardzo wszechstronne zastosowanie w kuchni. Mając pod ręką zawsze świeże liście można je wykorzystać jako doskonały dodatek do kanapek, sałatek i wielu innych potraw, ale też do dekoracji stołu. Takie wykorzystanie sałaty sprawia, że potrzebując kilku listków, nie musimy kupować całej główki, co przekłada się na oszczędności finansowe, mniej też marnujemy żywności. Uprawa hydroponiczna sałaty ma jeszcze jedną zaletę. Pomimo ograniczonej przestrzeni potrafi dać wyższe plony niż ta uprawiana w tradycyjnych ogrodach. Dzieje się tak, ponieważ uprawę sałaty w doniczce łatwo jest kontrolować, dostosowując optymalne poziomy składników odżywczych czy pH wody. Precyzyjna kontrola dostarczanych składników odżywczych oznacza, że roślina otrzymuje dokładnie te substancje, które są niezbędne do jej zdrowego wzrostu. Dzięki temu eliminowane są ryzyko niedoborów czy nadmiarów składników odżywczych, które czasem występują w tradycyjnych ogrodach. Nie musimy przyspieszać jej wzrostu chemicznymi nawozami, co często dziele się w uprawach przemysłowych. Dostęp do wyhodowanego przez siebie, zdrowego warzywa i to przez cały rok to dobry krok w kierunku zdrowszej diety.
Odmiany sałaty do uprawy w domu
o Bogactwo gatunków, również przeznaczonych do uprawy sałaty w domu, sprawia, że można ją wysiewać w różnym czasie, zapewniając sobie stałą dostawę tego liściastego warzywa. W sklepach ogrodniczych dostępne są również sałatowe mieszanki, które pozwalają uzyskać kilka różnych rodzajów jednocześnie. Do uprawy sałaty w doniczce nadaje się wiele odmian różniących się unikalnym smakiem i wyglądem. W doniczce łatwo i szybko rosną rukola, roszponka, kapusta chińska, kapusta pekińska, sałata rzymska, cykoria, rukiew wodna, sałata górnicza (sałata zimowa) oraz gatunki orientalnych sałat. Ważna jest informacja znajdująca się na opakowaniu czy jest to odmiana wczesna, średnio wczesna, późna. Trzeba wybrać odpowiednią odmianę do odpowiedniej pory roku, bo nasiona odmian letnich nie wzejdą we wczesnowiosennym chłodzie.W sklepach są dostępne gotowe mieszanki sałat, dedykowane uprawom w doniczkach, skrzynkach czy innych pojemnikach. Wysiane dość ciasno w donicy będą po kilku tygodniach gotowe do zrywania. Zrywa się pojedyncze listki, a nie wyrywa sałat z korzeniami, co sprawia, że cały czas będą przyrastały nowe. W takich mieszankach najczęściej znaleźć można odmiany: 'Lollo Rossa’, 'Parris Island’, Amerikanischer Brauner’, 'Red Salad Bowl’, 'Salad Bowl’, 'Australische Gele’ oraz 'Rouge Grenobloise’. Sprawdzają się też odmiany sałat liściastych takie jak sałata dębolistna, sałata listkowa, sałata strzępolistna. Odmiany te nie zawiązują główek, ale tworzą luźne rozety, przypominają liście dębu, kędzierzawe, postrzępione lub całobrzegie. Mogą być w najróżniejszych odcieniach zieleni, czerwieni czy brązów. Mogą mieć posmak orzechowy, mniej lub bardziej słodkawy albo mniej lub bardziej goryczkowy. Trudniejsze sałaty do uprawy w doniczkach są odmiany sałaty głowiastej, takie jak sałata masłowa (odmiany: 'Królowa Majowych’, 'Bona’) oraz sałata lodowa, czyli krucha (odmiany: 'Królowa Lata’, 'Juleczka’, 'Carmina’). Można wtedy poświęcić na jedną sałatę jedną doniczkę i poustawiać je na kwietniku. Do uprawy w doniczkach warto wybrać też odmiany sałaty rzymskiej o mniejszych główkach, takich dorastających do 20 cm wysokości, a mianowicie: 'Xanadau’, 'Almudena’ czy czerwoną 'Pander’.
Sałata w doniczce – z siewu i rozsady
Nie ma konieczności, by uprawa sałaty w doniczkach była poprzedzona tworzeniem rozsady. Najwygodniej jest sałatę wysiać wprost do skrzyneczek czy doniczek. Jeśli wysiewamy sałatę w ciepłe miesiące, najlepiej postawić doniczki lub skrzynki na balkonie. Sprawi to, że warzywa będą zahartowane i nie będą wiotkie, jak to często ma miejsce w uprawach parapetowych, gdzie może być zbyt mało światła. Sałatę wysiewamy na zewnątrz, gdy temperatura powietrza oscyluje w dzień w granicach kilkunastu stopni na plusie, a w nocy nie spada poniżej 7°C – nasiona do kiełkowania potrzebują ciepła. Można taką uprawę przez jakiś czas okrywać białą agrowłókniną. Gdy sałata wzejdzie, to niższe temperatury jej nie szkodzą. Sałata w doniczce na balkonie nie powinna stać w pełnym słońcu, bo zacznie tedy wybijać w pędy kwiatostanowe. Jeśli jednak zdecydujemy się na uprawę sałaty z rozsady, to oczywiście zbiory będą szybciej, bo nasiona na rozsadę można wysiać już z końcem lutego lub na początku marca, a ciepło sprawi, że bez problemu wykiełkują. Jeśli wysiewamy sałatę w zimowe miesiące, pojemnik stawiamy na widnym i ciepłym parapecie. Sałaty uprawianą na balkonie i na parapecie należy systematycznie, ale umiarkowanie podlewać. Nie ma też potrzeby jej nawożenia, jeśli zadbaliśmy o żyzną ziemię, można ją ewentualnie zasilić wodą z dodatkiem biohumusu. Ziemia nie może też być być zbyt mokra, żeby korzenie rośliny nie gniły.