Uprawa ziół w doniczce
Zioła w doniczkach łatwo się uprawia. Czasami inspiracją do uprawy ziół w domu jest zakup gotowej rośliny lub sadzonki. Jeśli pochodzi ona z wysokiej jakości upraw, odpowiednio pielęgnowana, może nam posłużyć jako świeże zioło przez dłuższy czas. Częściej jednak zakupione w markecie zioła w doniczkach mimo naszych zabiegów dość szybko więdną lub usychają. Dzieje się tak ponieważ często są one sztucznie pędzone, ponadto po przyniesieniu do domu gwałtownie zmieniamy im środowisko i temperaturę. By rzeczywiście cieszyć się własna uprawą ziół lepiej samemu je wysiać. Wystarczy wtedy odpowiednia doniczka, dobrej jakości ziemia do uprawy ziół, doniczki, gotowe sadzonki lub nasiona ziół, które gwarantują wysokiej jakości plony. Własne, wyhodowane przez siebie bazylia, pietruszka czy mięta są najzdrowsze, bo ich uprawę możemy mieć pod kontrolą – to wyłącznie od nas zależy, czy zioła będą wolne od chemicznych oprysków czy sztucznych nawozów. Poza tym przyprawy w doniczkach zawsze są świeże, bo w przeciwieństwie do upraw ogródkowych świeże zioła w doniczkach możemy mieć również poza sezonem.
Jakie donice do ziół
Do uprawy ziół w domu nadają się doniczki plastikowe, zwłaszcza te, w których gotowe rośliny lub sadzonki były kupione. Jeśli jednak zakładamy własną uprawę, lepiej dostosować donice do gatunków ziół. Takie rośliny jak melisa czy mięta, nie mają dużych wymagań, rosną również donicach plastikowych. W przypadku innych rodzajów ziół zdecydowanie lepiej jednak sprawdzą się donice ceramiczne. Możemy zdecydować się na donice stojące, do postawienia na blacie lub parapecie albo mocowane do ściany na wieszakach z magnesem. Donice dla ziół powinny być pojemne, ponieważ większość z nich ma rozległy system korzeniowy. Kluczowa jest też odpowiednia pielęgnacja ziół w doniczkach. Koniecznie trzeba je regularnie podlewać. Idealnie sprawdzą się doniczki z systemem nawadniania.
Jakie przyprawy w doniczce
Większość ziół ma małe wymagania, ponieważ ich system korzeniowy jest raczej płytki, dlatego dobrze rosną w donicach. Do zielnika na parapecie sprawdzą się zioła jednoroczne, które po sezonie wegetacyjnymi zamierają – należą do nich bazylia, koper, majeranek, cząber, szczypiorek. Do donic możemy też sadzić lub wysiewać zioła wieloletnie, które przycięte nawet do korzenia, będą odbijały, a regularne ich obcinanie i uszczykiwanie, stymuluje ich rozwój – są to mięta, melisa, rozmaryn, stewia, oregano, pietruszka, kminek, lawenda.
Optymalne warunki dla uprawy ziół w domu
Jeżeli planujemy domowy zielnik, pamiętajmy, że zioła potrzebują dużego nasłonecznienia, dlatego donice z ziołami ustawiamy jak najbliżej okna. W sezonie zimowym zioła mogą słabiej przyrastać, ale nawet o tej porze rośliny będą rosły, jeżeli zapewnimy im odpowiednią wilgotność i żyzność podłoża. A jaką ziemię dawać do ziół doniczkowych? Podłoże do ziół musi być lekkie, przepuszczalne i żyzne. Sprawdzi się humus, który dzięki zawartości torfu, idealnie magazynuje wodę, dzięki czemu podłoże nie wysycha za szybko, ale jest wilgotne. Do uprawy ziół w doniczkach można wykorzystać podłoże wzbogacone nawozem w postaci naturalnej, np. podłoże wymieszane z ziemią kompostową. Aby mieć pewność, że ziemia jest pozbawiona chorobotwórczych patogenów, możemy poddać ją działaniu wysokiej temperatury, np. w piekarniku. Kilkuminutowe prażenie podłoża w wysokiej temperaturze, wpłynie korzystnie na zdrowie naszych ziół. Do bardziej wymagających roślin warto kupić gotowe mieszanki do uprawy ziół. Do sadzenia mniej wymagających ziół wystarczy uniwersalne podłoże, wymieszane z piaskiem, który je rozluźni.
Zioła w doniczkach z własnego wysiewu i z sadzonek
Zioła możemy wysiewać już wczesną wiosną - w marcu, a nawet pod koniec lutego. Kolejnym terminem jest lipiec i sierpień. Możemy też próbować wysiewu ziół w ciągu całego roku. Zioła wysiewamy do małych multi doniczek, a kiedy podrosną, przesadzamy je do większych donic. Jeśli chcemy kupić gotowe sadzonki, najlepsze miejsce na zakupy to szkółka lub sklep ogrodniczy – tu kupimy wysokiej jakości sadzonki i zawsze możemy liczyć na fachowe doradztwo sprzedawcy. Hodując zioła w domu, poprawimy ich jakość stosując nawozy naturalne, które nie wpłyną na nasze zdrowie. Podlewanie wyciągiem z czosnku, czy też wodą ze skorupkami jajek, po gotowaniu jajek albo ziemniaków, dostarczy ziołom odpowiednią ilość substancji odżywczych.